"Enter"a basıp içeriğe geçin

Engelli Milli Takım Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Engelli insanların topluma kazandırılması çağdaş dünyada oldukça elzemdir. Bu noktada en iyi araçlardan birisi ise engelli sporlarıdır. Engelli insanlar için dünyada genelinde sportif çalışmaların başlangıcı 1945’tedir. O tarihte Londra’da ikinci dünya savaşında yaralanmış bir askeri rehabilite etmek için bilardo ve masa tenisi kullanılmıştır. Daha sonrasında bu olaylar takım sporlarına taşınmış tekerlekli sandalye, İngiltere’de sıkılıkla oynan poloda sonra da basketbolda kullanılmıştır. Sonrasında ise buna eskirim, cirit, gülle gibi sporlar bunlara eklenerek yelpaze genişletilmiştir.
İngiltere’deki bu  uygulamaların ardından uygulamalar yavaşça dünyaya yayılmaya başlamış ve dünya çapında kullanılan bir rehabilitasyon yöntemi halini almıştır. Uygulamalar o derece gözle görülür bir şekilde
yaygınlaşmıştır ki, 1957 yılında İngiltere’de yapılan oyunlara 400 den fazla sporcu katılırken,  1996 atlanta paralimpik oyunlarına 104 ülkeden 3310 sporcu katılmış ve binlerce izleyici müsabakaları takip etmiştir.
engelli milli takim
engelli milli takim

Engelli Milli Takım

Madalyonun Türkiye yüzünde ise 2000’li yıllarda bu oyunlar fazla kimsece tarafından bilinmezken günümüzde bilinirliği epey yüksektir. 2006 sonrası ise Türkiye Engelliler Spor Federasyonu sayesinde büyük bir ivme yakalanmış ve hızlı bir gelişim gösterilmiştir. Bu gelişimin ardından birçok başarı gelmiş ve Türkiye bu konuda dünyada söz sahibi olmaya başlamıştır. Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Uluslararası Paralimpik Komite ve Bahis siteleri giriş adresleri sunan http://www.ciudaddeburgos.net/ tarafından belirlenen 19 engelli spor branşından 13 tanesinde faal olmakla birlikte, paralimpik olmayan 3 branşta da faal haldedir.
Türkiye Engelliler Spor Federasyonu’nun faal olduğu dallar: Ampute Futbol, Tekerlekli Sandalye  Basketbol, Atıcılık, Bilek Güreşi, Okçuluk, Yüzme, Yelken, Tekerlekli Sandalye Tenis, Badminton, Atletizim, Oturarak Voleybol, Masa Tenisi, Halter, Bocce, Kayak,  Tekerlekli Sandalye Dans, Tekerlekli Sandalye Curling ve Tekerlekli Sandalye Eskrimdir.
Tüm bu dallarda Türkiye Engelliler Spor Federasyonu işitme engelli futbol takımı gibi milli takımlar oluşturmuş ve ulus içi uluslararası olmak üzere pek çok turnuvada boy göstermiştir. Bu turnuvalar halk nezlinde de ilgi uyandırmış özellikle ülkemizde popüler olan futbola karşılık ampute futbol takımımızın maçları takip edilmiştir.  Ampute Futbol takımızın Dünya ikincisi olması büyük ilgi uyandırmakla birlikte diğer milli takımların da önünü açmış ve örnek teşkil etmiştir. Engelli milli sporcularımızın başarısı hepimize gurur kaynağı olmakta ve kıvanç duymamızı sağlamaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir